Lyčių balansas vadovaujančiose pozicijose
Projektai ir studijos
Lyderės valdybose
Duomenų bazė su aukščiausio lygio, profesionaliomis verslo vadovėmis siekianti palengvinti valdybų formavimą ir skatinanti rinktis moteris.
Mentorystės programa
Programa, skirta moterims norinčioms tobulėti ir siekti karjeros vadovaujančiose pozicijose bei įmonių valdybose.
Lyderės valdybose
Duomenų bazė su aukščiausio lygio, profesionaliomis verslo vadovėmis siekianti palengvinti valdybų formavimą ir skatinanti rinktis moteris.
Mentorystės programa
Programa, skirta moterims norinčioms tobulėti ir siekti karjeros vadovaujančiose pozicijose bei įmonių valdybose.
Lyčių nelygybė darbo rinkoje
Moterys Lietuvoje yra vienos labiausiai išsilavinusių ir aktyviausių darbo rinkos dalyvių Europos Sąjungoje (ES). Nepaisant mažo moterų ir vyrų dalyvavimo darbo rinkoje atotrūkio, aukštąjį išsilavinimą turinčių moterų ir vyrų atotrūkis yra vienas didžiausių ES. Tai parodo, kad nors moterys yra labai išsilavinusios, jų galimybės darbo rinkoje nėra proporcingos jų išsilavinimui.
"25–64 m. amžiaus grupėje aukštąjį išsilavinimą turi 47 proc. moterų, o vyrų – vos 32 proc."
Moterys dažnai užima žemesnes pozicijas nei vyrai, yra aiškus pasiskirstymas profesinėmis sritimis, o moterys, nepaisant veiklos srities, uždirba mažiau nei vyrai.
Moterų lyderių trūkumas
Didžiausiose verslo bendrovėse Lietuvoje vadovų grandies pozicijas užima tik 30 proc. moterų, o generalinių direktorių - vos 16,7 proc. Stebėtojų tarybose ir valdybose moterų narių yra tik 12 proc., o tarp pirmininkių - moterų nėra.
"Valdybos narių pasiskirstymas pagal lytį didžiausiose šalies bendrovėse rodo, kad moterų dalis sudaro tik 12%."
Viešajame sektoriuje, nepaisant moterų dominavimo karjeros tarnautojų ir politinio pasitikėjimo tarnautojų tarpe, įstaigoms vadovauja mažuma moterų - tik 38 proc.
„Moteriškos“ ir „Vyriškos“ profesijos
Yra aiškus pasiskirstymas profesijomis, kur sveikatos priežiūros, socialinės gerovės sferose, humanitariniuose moksluose ir švietime dominuoja moterys, o informatikoje, gamyboje, statyboje ir inžinerijoje - vyrai. Šis pasiskirstymas ne tik riboja asmenų pasirinkimus, bet ir skatina nelygybę, kadangi „vyriškos“ specialybės dažniausiai yra geriau apmokamos.
"Informacijos ir ryšių sektoriuje, kur moterys sudaro tik mažą dalį darbuotojų, užtikrinamas vienas didžiausių ir sparčiausiai augančių atlyginimų."
Atlyginimų Atotrūkis
Nepaisant to, kad daugelyje „moteriškų“ darbų siūlomas vidutiniškai žemesnis nei šalies vidurkio atlyginimas, net pelningose srityse, kuriose moterys sudaro daugumą darbuotojų, joms vidutiniškai tenka žymiai mažesnis atlygis nei jų kolegoms vyrams. Vidutinis valandinis darbo užmokesčio atotrūkis Lietuvoje kasmet auga, rodydamas nelygybės didėjimą tarp moterų ir vyrų. 2018 m. fiksuotas 14 proc. atotrūkis tarp moterų ir vyrų uždirbamo atlyginimo, o privačiajame sektoriuje moterys turėtų uždirbti net 10,9 proc. daugiau nei dabar, remiantis jų išsilavinimu ir darbo patirtimi."
Prisidėti prie LYDERĖS veiklos galite ir ją paremdami:
Bankiniu pavedimu
Prisidėkite Jums patogiausiu būdu - per el. bankininkystę ar tiesioginiu pavedimu į banko sąskaitą.
1.2% pajamų mokesčio
Pildant GPM prašymą Jums tereiks įrašyti LYDERĖ paramos gavėjo kodą: 304439065