Lietuvos įmonės, lyginant su kitomis Baltijos šalimis, atsilieka pagal moterų skaičių valdybose. Nors ši statistika nėra tokia pesimistiška (12,1 proc.), lyginant su beveik du kartus mažesniu CEO skaičiumi (7,6 proc.), vis dėlto pagal šį rodiklį mūsų šalis ženkliai atsilieka nuo Europos šalių, kur moterų valdybose yra net 30,7 proc., kaip teigiama 2021 m. „Deloitte Global“ ataskaitoje „Moterys įmonių valdybose“.
Pokyčiai Lietuvoje vyksta lėtai, nors jų greitis skirtingose pasaulio valstybėse taip pat netolygus. Apie tai buvo kalbama naujojo asociacijos „Lyderė” ir privataus kapitalo fondų valdytojus vienijančios Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacijos LT VCA bendro projekto „Lyderės valdybose” pristatyme.
Projekto globėja Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen renginyje atkreipė dėmesį, kad stereotipai mūsų visuomenėje dar gajūs. „Jie daro įtaką ir mergaitėms, merginoms, kurios mažiau pasitikėdamos renkasi karjerą, tačiau galbūt pasąmonėje apriboja savo moteriškas galimybes. Lietuva jau dabar pasiekė nemažai ir daugeliu atžvilgiu nenusileidžia Šiaurės Europos valstybėms. Turime daug ryškių moterų lyderių, tačiau vis dar yra sričių, kuriose joms tenka įveikti daug barjerų potencialui atskleisti. Iš savo patirties žinau, kokie svarbūs palaikymas, įkvepiantys pavyzdžiai ir aiškus tikslas,“- sakė Seimo pirmininkė.
Prognozuojama, kad tik apie 2045 m. moterų dalis valdybose turėtų pasiekti 50 proc. Šioje srityje pirmaujančiose Prancūzijoje, Norvegijoje ir kitose šalyse lyčių lygybei užtikrinti anksčiau buvo imtasi priemonių – jų pavyzdžiu planuoja sekti ir kitos valstybės.
Šiais laikais, siekiant pritraukti gabius, atsidavusius darbuotojus, neįmanoma nepaisyti pusės visų dirbančiųjų. Vis dėlto, nepakanka įdarbinti moteris – jos taip pat turi užimti įtakingus postus. Svarus argumentas siekti didesnio lyčių balanso vadovaujamuose postuose turėtų būti nauda verslui ir ekonomikai. Tyrimai rodo, kad kai drauge dirba ir vyrai, ir moterys, valdybos būna efektyvesnės – priimami sumanesni sprendimai, ateina daugiau inovacijų, o tai veda prie verslo klestėjimo. Tai patvirtino Rokas Pečiulaitis, vienas iš projekto iniciatorių ir valdymo komiteto narys, „Contrarian Ventures“ įkūrėjas ir vykdantysis partneris, atkreipdamas dėmesį, kad pelningesnėse įmonėse per 30 proc. vadovaujančių pozicijų užima moterys.
Projekto iniciatoriai yra įsitikinę, kad Lietuvos verslas nori būti konkurencingas ilgalaikėje perspektyvoje, todėl prisiima ir kitokią lyderystę, ir kitokį mąstymą. Laura Blaževičiūtė, „All Media Lithuania“ (TV3 Group) vadovė ir asociacijos „Lyderė“ valdybos pirmininkė, atkreipė dėmesį, kad projektą „Lyderės valdybose” inicijavo pats verslas, kuris atviras pokyčiams ir pritaria platesniam moterų įtraukimui į įmonių valdybų lygmenį. „Sukūrėme vertingą įrankį įmonėms atrasti kompetentingas, patyrusias savo sričių ekspertes į svarbiausią valdymo organą valdybą, o moteris skatina drąsiai kandidatuoti. Tikiu, kad tvarus pokytis gali vykti tik organiškai, todėl toks verslo įsitraukimas ir bendradarbiavimas yra labai svarbus projekto sėkmei”, – sakė „Lyderė“ valdybos pirmininkė.
Projektas startuoja su skaitmenine platforma www.lyderesvaldybose.lt. Ši platforma – tai itin profesionalių valdybos narių moterų duomenų bazė ir bendruomenė. Ji bus atvira visoms patikimų kandidačių ieškančioms įmonėms, kurios prisiregistravusios gaus prieigą prie nuolat pildomo kvalifikuotų kandidačių sąrašo. Platformoje bus registruojamos moterys, turinčios išskirtinių valdymo ir vadovavimo žinių įvairiose industrijose ir srityse bei galinčios atsinešti patirtį įmonių valdybas.
Milda Jasaitė, „Vinted M&A“ vadovė ir projekto valdymo komiteto narė, pristatydama skaitmeninę platformą, atkreipė dėmesį, kad ji – paprasta, palengvinanti įmonių valdyboms tinkamiausios kandidatės moters paieškas. „Kandidatės pateikia reikalingą informaciją, kompetencijas, vadovavimo patirtį, sektorius, į kurių specifiką yra įsigilinusios. Įmonės, ieškančios tokių kompetencijų turinčios valdybos narės, ją gali rasti pasirinkdamos atitinkamus atrankos kriterijus“.
Sąrašą nuolat prižiūrės ir kandidates vertins projekto valdymo komitetas, kurį sudaro trys nuolatiniai ir du kintantys nariai. Jis taip spręs dėl projekto krypties ir kandidačių patvirtinimo, organizuos tolimesnę projekto veiklą ir užtikrins tęstinumą. Šiuo metu kandidačių sąrašu jau gali naudotis keliasdešimt kompanijų ir rinktis iš projekto valdymo komiteto patvirtintų 20 kandidačių.
„Mums svarbu, kad moterys labiau tikėtų savimi ir siektų aukščiausių postų, o įmonės įsitikintų ekonomine nauda. Jei projektas pasiseks, ES ir pasaulinėje statistikoje Lietuva pirmaus pagal moterų skaičių vadovaujančiose pareigose“, – sakė pristatyme Dovilė Burgienė, advokatų kontoros WALLESS vadovaujančioji partnerė ir projekto valdymo komiteto narė.
Asociacija „Lyderė“ yra vienintelė organizacija Lietuvoje, kuri vienija aukščiausio lygio vadoves moteris. Asociacijos tikslas – siekti pokyčio visuomenėje, įgalinant moteris darbo rinkoje, ir padėti visuomenei įsisąmoninti moterų vadovių ekonominę naudą.
Interviu parengė komunikacijos konsultantė Snieguolė Matonienė.
Nuotraukos autorius Paulius Peleckis.